4 mjeseca ago · · 0 comments

Program “Baština dostupna svima”

Program Baština dostupna svima kao izvrstan primjer socijalne inkluzije korisnika Centra za rehabilitaciju Josipovac.
Baština dostupna svima bio je edukativni program Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik namijenjen korisnicima Centra za rehabilitaciju Josipovac. Osmišljen je s ciljem socijalne inkluzije osoba s intelektualnim teškoćama u kulturni i znanstveni sadržaj Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik. Autorice i voditeljice programa su bile više kustosice Prirodoslovnog muzeja Dubrovnik dr.sc. Jadranka Sulić Šprem i Matea Martinović. Stručna suradnica programa bila je Martina Rašica Kežić, voditeljica Odjela rehabilitacije Centra za rehabilitaciju Josipovac.
Program je realiziran kroz četiri edukativna susreta, svaki put s različitom temom i lokacijom. Prvi edukativni susret uključivao je posjet i interaktivno vodstvo kroz Prirodoslovni muzej Dubrovnik i Akvarij Dubrovnik.
Centar za rehabilitaciju Josipovac bilo je mjesto drugog edukativnog susreta na temu “Upoznajmo ribe”. Na primjeru svježih preparata korisnici su uočavali vanjske karakteristike riba i saznali više o njihovoj glavnoj podjeli. Upoznali su se s morskom mačkom kao predstavnikom hrskavičnjača te s lubinom, komarčom i skušom kao predstavnicima koštunjača. Saznali su više o kormilarskoj i pokretačkoj snazi peraja, izgledu i funkciji škrga, „hidrostatskom organu“ – plivaćem mjehuru i osjetilnoj bočnoj pruzi.
“Tko to živi u plićaku?” bila je tema trećeg edukativnog susreta, a radionica se održala u prekrasnom ambijentu plaže u Srebrenom. Korisnici su saznali više o istraživanju podmorja autonomnim ronjenjem, upoznali su se s dijelovima ronilačke opreme kao i sa sigurnosnim izazovima na koje svaki ronioc treba obratiti pozornost prije svakog zarona. Naučili su kako provjeriti funkcionalnost opreme prije zarona, količinu zraka u boci, ispravnost regulatora, a nakon pokazne vježbe brojni kandidati su se okušali u koracima provjere i uspješno primijenili usvojeno znanje. Nakon pripreme, uslijedila je demonstracija zarona, a pješčano podmorje Srebrenog otkrilo je brojne vrste bodljikaša i mekušaca koji tamo obitavaju.
Na Svjetski dan pčela upriličen je četvrti, a ujedno i završni edukativni susret. Nakon uvodnog predavanja u Centru, na kojem su se korisnici upoznali s osnovnim metodama i alatima za uzorkovanje i proučavanje kukaca, uslijedila je šetnja prirodom kako bi stečeno znanje primijenili u praksi. Kukce su uzorkovali s dvije vrste entomoloških mrežica, a potom uzorke analizirali uz pomoć ključeva za determinaciju. Naglasak je bio na raznolikosti kukaca oprašivača i njihovoj nezamjenjivoj ulozi u prirodnim i poljoprivrednim ekosustavima. Korisnici su vješto usvojili metodologiju istraživanja faune kukaca, a brojni su se okušali i u lovu mrežicama. Zahvaljujemo na divnim i edukativnim radionicama i veselimo se novim projektima.

Categories: Aktivnosti Novosti